
Poul van GOG er verdens bedste med en saks
Alle, der har været til håndbold i Gudme de seneste årtier, vil have stiftet bekendtskab med GOGs tre dragemaskotter: Poul van GOG og de to små medhjælpere, Kontra og Sejr.
Men de færreste ved, at “fyldet” i den store drage også er så dygtig med saks og hårfarve, at den civile udgave af Poul van GOG netop er blevet verdensmester i Avantgarde-kategorien til VM! Men mere om det senere.
I denne sæson er det frisøren Laura Jørgensen, der kamp efter kamp iklæder sig den røde dragedragt og sørger for den gode stemning på lægterne, når hun ikke passer sit job som indehaver af Salon Nifty i Nyborg.
Hun er relativt nytilflyttet til Gudme, så da sønnen Oscar bruger mange timer på U11-håndbold i GOG, var det naturligt for Laura Jørgensen at træde til, da jobbet som drage blev ledigt op til denne sæson.
“Der er jo mange forældre, der hjælper til med alt muligt andet, og jeg ville også gerne bidrage til klubben på en eller anden måde. Så når Oscar står i Det Gule Hjørne til kampene, kunne jeg jo lige så godt rende rundt og skabe lidt sjov samtidig,” siger Laura Jørgensen med et grin. Hun fastslår, at hun bestemt ikke har fortrudt, at hun slog til, selvom dragehovedet bestemt ikke er godt for frisuren.
“Jeg blev helt grebet af det med det samme. Det er vildt sjovt, og jeg har lovet, at jeg nok skal være med hele sæsonen, selvom jeg selvfølgelig var lidt bekymret for håret første gang,” siger Laura Jørgensen, der var blevet advaret om nogle af kostumets udfordringer af eksperterne i Kontra og Sejr.
“De små drager – Viola og Axel – er rigtig søde, og de har givet mig alle de gode råd, de kunne komme i tanke om. De havde blandt andet sagt, at det er virkelig varmt at have dragterne på, og det må jeg give dem ret i,” siger Laura Jørgensen, der også får fuld opbakning fra sønnen til bijobberiet.
“Jeg synes, det er rigtig sjovt, når de andre spørger, om det er min mor, der er inde i dragen, og jeg kan sige, at det er det,” konstaterer sønnen, som selv har været under mors saks for at få prydet nakken med bogstaverne G-O-G.
Til gengæld er den 11-årige glad for, at han ikke skulle være model til moderens VM-klip, og at projektet i stedet blev udført på et modelhoved. Det foregik i Paris, hvor Laura Jørgensen udnyttede en hjemmekampspause i oktober til at vinde VM-guld.
“Hovederne var af plastik, men håret er ægte. Mit klip var meget teknisk og farverigt, og det har ikke noget med mode at gøre, så det er nok heller ikke sikkert, at jeg kunne lokke nogle af spillerne i GOG til at stille op som modeller. Men det var en sjov oplevelse med 30.000 tilskuere. VM-medaljen er jo også et bevis på, at man kan lidt ekstra, så jeg tænker, at det giver noget netværk på den lange bane, og det kan da også være, at der kommer lidt flere kunder i salonen,” siger Laura Jørgensen, der atter var i aktion som Poul van GOG mod Kriens – blot to dage efter at hun havde fået hængt VM-medaljen om halsen.